Neházejte mi do komentářů ke článkům reklamy, prosím. Rubriku "reklamy" tu nemám, protože je tu nechci, ne abyste mi je psali do komentářů. ;) Děkuju a přeju příjemné počtení!

Maturita

19. května 2011 v 11:40 | Soni
Za rok. Za rok touhle dobou se budu buď milovat, nebo nenávidět. Za rok budu mít po zkoušce dospělosti, nebo aspoň po části z ní. Za rok už bude pozdě něco dohánět a učit se na poslední chvíli. Za rok budu vědět, že do té školy se už nikdy nevrátím, alespoň ne coby student. Za rok maturuju.

Je to jako včera, co se mi maturanti zdáli tak strašně... velcí, vzdálení, dospělí. Pojem "maturita" jsem vnímala jen jako dalekou, mlhavou budoucnost. Tam se v životě nedostanu, říkávala jsem si, a ani mě to nijak netrápilo. No a ono je to tady. Tedy, ještě to pořád není tak horké, ale stejně. Už máme vybrané maturitní přípravy, více či méně úspěšně řešíme maturitní ples, už mám promyšlené téma maturitní práce.

Maturita... Zvláštní. Ne že bych tuhle střední školu milovala, to se rozhodně říct nedá. Ale patří ke mně, do mého života. Mám štěstí, že moje mysl si většinou pamatuje spíš to dobré než to špatné, takže už teď vím, že jakmile odmaturuju (pokud se mi to povede), bude se mi stýskat, kdykoli půjdu kolem té budovy, do které se mi teď každé ráno tak nechce. Budou mi chybět ty stresy před každou písemkou z fyziky, bude mi chybět náš Fear Factor v podobě školní jídelny, bude mi chybět celá tahle malá školička i mí spolužáci - všichni, a nezáleží na tom, jestli je mám nebo nemám ráda, protože na vejšce to bude jiný. Žádnej kolektiv, každej sám za sebe. Na jednu stranu z toho mám strach, na druhou se těším.

Připadá mi, že každej, kdo odmaturuje, je najednou jinej. Možná je to tím, že jsem z malého města, ale maturita něco mění. Lidi chodí na vejšky nebo do práce, nemají tolik času jako dřív, jsou z nich dospělí lidé. Ano, těším se a mám strach. Ale hlavně jsem zvědavá, jaké to bude, až půjdu z téhle školy naposledy, s vědomím, že už nejsem středoškolák, že jsem odmaturovala a teď mě čeká už jen univerzita a po zbytek života práce.

Maturita je prostě velkej životní mezník, a to i ta státní. Z toho mám taky strach. Štve mě, že nikdo pořádně neví, jak budeme maturovat, a učitelé sami (!) se nás na to ptají. Štve mě celej tenhle podělanej systém, do kterýho se vrazily miliardy a stejně pořád nefunguje. Štve mě, že gymplák vyjde ve finále s tím samým, co soustružník (nic proti soustružníkům), a nechápu, JAK můžou mít všechny školy jednotný maturity, když nemají jednotný učivo. Co je to za logiku? Navíc je blbý, že člověk odmaturuje a měsíc čeká na výsledky, než se CERMAT uráčí je zpracovat a vyhodnotit.

Dřív měla maturita velkou hodnotu, dneska ji má každej, a kdo chce něco bejt, musí v něčem buď hodně vynikat, nebo jít na vejšku. Současná maturita je jedna velká buzerace. Když si vezmu náš gympl, dřív zkouška dospělosti vypadala tak, že člověk si vypracoval nebo někde sehnal maturitní otázky, naučil se je, a během jednoho dopoledne (když nepočítám slohovku z češtiny) měl maturitu hotovou. A byla podle mě hodnotnější než ten paskvil, co si na nás ti nahoře vymysleli.

Maturuje se vlekle několik dnů, ne-li tejdnů, tiskne se nesmyslně obrovské množství papírů, které se nepoužité následně skartují, učitelé musí projít spoustou školení, studenti mají stres nejen z maturity samotné, ale také z nejistoty, kterou jim zajišťuje těch několik týdnů čekání na výsledky z CERMATu, mluvnická část češtiny zahrnuje čtení v grafech, slohovka nižší verze z angličtiny má obsahovat 75 slov, což je SMSka, navíc ke čtyřem předmětům (které, myslím si, bohatě stačily, a komu ne, mohl si přibrat ještě jeden) přibyl jeden navíc. Napadá mě jen několik málo plus, které na státních maturitách shledávám, a to je maturitní práce, protože se nám bude hodit na VŠ, a to, že zkouška z literatury stojí na dílech, které maturant sám přečetl, a tudíž se nemusí učit nesmyslné telefonní seznamy literárních směrů, autorů a jejich děl.

Jinak je ale celá ta nová maturita k smíchu. Nebo k pláči...?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Naty Naty | Web | 19. května 2011 v 12:35 | Reagovat

Maturita je mezník v životě, krom samotné zkoušky, se musíš rozhodnout, co budeš dělat dál ... práce nebo další studium? Jaký obor studia či práce? Není to jednoduché, když tápeš a nevíš. O to větší zátěž je, když ti do toho mluví rodiče a snaží se ti poradit, ale radí ti podle sebe, nikoli podle toho, co chceš ty ...

2 Ell Ell | Web | 19. května 2011 v 14:19 | Reagovat

Ahoj :) utrácet za drahé dívčí časopisy je pitomost :) u mě máš vše zdarma :)

3 Mr.Olympia Mr.Olympia | 22. května 2011 v 13:14 | Reagovat

Je pravda, že státní maturity jsou velkej a nefunkční paskvil. Upřímně lituji těch, kteří je dělají letos (pár jich znám). Ale přoblém je v tom, že se připravují už velmi dlouho a hlavně se do nich nacpalo už tolik peněz, že je nemyslitelný ten projekt zrušit. Takže nadcházející generace maturantů můžou jenom doufat, že zrovna ty jejich maturity budou jakž takž bez probémů a že to nebude trvat dva měsíce ... (já bych na to nervy neměl)

4 Pariska=) Pariska=) | Web | 22. května 2011 v 16:46 | Reagovat

Dobrej dess!!!!

5 girlbone girlbone | Web | 24. května 2011 v 8:19 | Reagovat

Ahoj! Utrácet za drahé dívčí časopisy je pitomost, u mě máš vše zdarma!!
:D :D :D :D :D umřela jsem smíchy :D
Uf, noo.. Hele a ty Tvý plus státní maturity Ti hned zpochybním :D Ta maturitní práce není součástí státní maturitní zkoušky, ale té školní, u nás na škole se dělá už několik let a co jsem se tak ptala okolo, nikdo jiný ji nedělá :D Takže jestli to bereš jako plus, je to plus naší školy, ne státní maturity. Noo a zbývá už jen jedno plus, literatura - a to je žalostně málo na to, kolik to stálo peněz, ne? :D

a Naty: Bullshit. Nepřehánějte proboha děcka! :D Nikdo z nás se nijak rozhodovat nebude! Všichni si podáme přihlášky na pár vejšek a poohlídnem se po nějaký práci, ale budem rádi, když nám něco z toho vyjde. Je to jednoduchý, buď budem (muset) stíhat práci i školu, nebo dáme přednost škole, pokud máme někoho, kdo nám vysokoškolský život zasponzoruje. No a když nemáme, tak jdeme do práce, protože nemáme vlastně ani jinou možnost... What a big deal...
A nemyslím si, že by si někdo s maturitou mohl zrovna vybírat, kam nastoupí :D

6 Soni Soni | E-mail | Web | 24. května 2011 v 11:54 | Reagovat

[5]: Yay, jsme nejlepší škola na světě! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama