Neházejte mi do komentářů ke článkům reklamy, prosím. Rubriku "reklamy" tu nemám, protože je tu nechci, ne abyste mi je psali do komentářů. ;) Děkuju a přeju příjemné počtení!

Nic není nic

18. dubna 2011 v 13:27 | Soni |  Myšlenky
Nic neexistuje. Protože kdyby existovalo, bylo by to něco. Přesto nelze říct, že nic je neskutečné. Když se totiž podívám k nebi bez mraků, tam, kde nejsou hvězdy, co je tam? Nic. Ale vnímám to jako něco - jako cosi skutečného, popsatelného, ačkoli to vlastně nic není (pro lepší pochopení použiji angličtiny, protože čeština je se svými zdvojenými zápory hrozná - it's nothing, nikoli it isn't nothing). Není tam žádný kyslík, žádné atomy, buňky, nic. Proto tak úplně nesouhlasím s filozofií antických filozofů, totiž že "to, co není jsoucí, nemůže být myšleno" (ano, naše hodiny ZSV). Jednak v této otázce pracuje lidská fantazie a člověk si dokáže vymyslet prakticky cokoli, čeho je lidská mysl schopná, i za předpokladu, že daná věc se nikde na světě nenachází (nebo ji autor myšlenky nikdy neviděl), a jednak i to nic v mezihvězdném prostoru chápe jako čerň nebo tmavé indigo, které tam přesto ve skutečnosti není (i když, co my víme) - proto říkám, že i toto největší nic se jeví jako skutečné, ačkoli je ničím, alespoň v podstatě slova "nic", ale samozřejmě něčím v rámci lidské představivosti a potřeby si všechno přetvářet na uchopitelné.

V okolí planet je vždy něco. Všechny planety, ať už pevné nebo plynné, mají pevné jádro, pokud se nepletu, můžou mít prstence a všelijaké jiné vymoženosti, kromě toho na nich může existovat život a jeho formy. Hvězdy jsou taky hmotné, a tudíž jsou něčím. Komety, hvězdný prach... Tohle všechno existuje. Co je ale mezi tím? Možná nějaké částečky prachu, ale mezi nimi? Gravitační síly, ano... Nehmotné, přesto existující. Avšak kromě nich? Naštěstí pro mé hypotézy je vesmír neomezený a neustále se rozpíná, a tam, kde ještě nevznikla vesmírná tělesa, tam je podle mě nejspíš to "nic". Myslím, že vesmír nemá žádnou hranici, za kterou to "nic" je, je to, řekla bych, součást vesmíru jako takového. Ačkoli to trochu vyvrací to, že se vesmír rozpíná, protože jestliže nemá hranice, rozpínat se nemůže...

No, kamarád tvrdí, že nekonečnost či neomezenost vesmíru je nad rámec lidského chápání, a nejspíš má pravdu. "Nic" je tak strašně abstraktní a rozsáhlý pojem, že se z něho stává jedna z těch věcí, o kterých se (alespoň prozatím) dá diskutovat, hádat se, přít se, ale nedá se o něm s určitostí říct, kde nebo co to vlastně je. Možná proto, že to prostě nic není a lidé si lámají hlavu nad zbytečnými otázkami :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 deeess deeess | Web | 18. dubna 2011 v 13:47 | Reagovat

ten článek se mi líbí.)))
je to dobře napsané
ráda sem to četla .)

2 girlbone girlbone | Web | 19. dubna 2011 v 13:00 | Reagovat

Jsoucno jest a nejsoucno není a nemůže být ani myšleno. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama