Neházejte mi do komentářů ke článkům reklamy, prosím. Rubriku "reklamy" tu nemám, protože je tu nechci, ne abyste mi je psali do komentářů. ;) Děkuju a přeju příjemné počtení!

Jak lze pohlížet na vegetariánství?

7. března 2011 v 23:32 | Soni |  Myšlenky
Jeden čas jsem taky byla vegetariánka, takže snad vím, o čem mluvím, když říkám, co si o tomhle způsobu života myslím. Existují na něj různé názory - kromě vegetariánů (plus veganů a dalších) jsou tu lidé, kteří sice maso jedí (např. ze zdravotních důvodů), ale s vegetariány sympatizují - třeba já - pak lidi, jimž je to jedno, a ti, kteří jsou zásadně proti vegetarinánům a myslí si, že člověk je všežravec a maso jíst musí. S dovolením bych to názorně předvedla na svém vlastním životě.

Když jsem byla malá a nechtěla jsem jíst maso, které mi nechutnalo, rodiče mi říkali "Jen jez, nebo budeš nemocná a nebudeš moct jít do školy s ostatníma dětma." Absolutně jim to nemám za zlé, oba vyrůstali v době, kdy se maso prostě jedlo a nikdo na tom neshledával nic špatného. Každopádně jsem z toho pochytila to, že maso je zdravé, asi stejně jako zelenina nebo mléko, a jíst ho musím. Věděla jsem, že se dělá ze zvířat, ale neuvědomovala jsem si, co to znamená, že zvíře musí umřít, abychom z něj mohli mít maso, prostě jsem to brala tak, jak to je, a myslela jsem si, že nejíst maso rovná se být slabá a nemocná.

Jenže jak jsem vyrůstala, začínala jsem přemýšlet nad tím, jestli je opravdu nutné, aby kvůli mě a tomu, abych se mohla najíst, ta zvířata umírala. Vždyť jsou to živí tvorové stejně jako já, takže jak to, že já mám na rozdíl od nich právo žít? Začalo se mi stávat, že jsem před sebou na talíři neviděla řízek, ale kus mrtvoly, a nedokázala jsem to sníst. Časem jsem přestala jíst maso úplně. Jenže jsem nevěděla, jak si ho správně nahradit - mít pokaždý místo masa sóju taky není nejideálnější, navíc mamka vegetariánská jídla vařit neuměla a mně bylo blbý ji s tím pořád otravovat, takže jsem vždycky akorát řekla, že chci bez masa, čímž jsem se ho sice zbavila, ale nijak jsem ho nenahradila.
Vegetariánství jsem se samozřejmě zastávala, kde jsem mohla - dohadovala jsem se s lidmi, kteří ho zavrhovali a tvrdili, že je to blbost (většinou o tom upřímně řečeno nevěděli zhola nic); dokonce jsem se setkala s názory, že člověk je samozřejmě nadřazenější tvor, protože je "na rozdíl od zvířat inteligentní", takže má právo je mordovat, že na vraždění tuleňů není vůbec nic špatného a že kosmetické testy na zvířatech jsou naprosto v pořádku.

Maso jsem nejedla dva roky, jenže pak jsem začala mít nějaké zdravotní problémy a odbornice na výživu mi řekla, že moje tělo má problém s tím, žít bez masa, takže ho musím zase začít jíst. S obrovským přemáháním jsem se tedy aspoň jednou týdně, jak mi doporučia, donutila kousek masa sníst. Celou dobu jsem se musela soustředit, abych nemyslela na to, že to, co mám před sebou, je kus zvířete, které celý život strávilo zavřené někde v malé kleci, krmené chemikáliemi a bylo zabito bůhvíjakým způsobem. Každopádně můj zdravotní stav se zlepšil, a tak jsem chtěla najít způsob, jak si ho udržet, ale zároveň se vyhnout masu z velkochovů. Na internetu jsem našla něco o bio-potravinách a vidina zvířete, které žije celý život naprosto volně, živí se stravou jemu přirozenou a nakonec je zabito co nejhumánnějším způsobem, mě uchvátila. Poprosila jsem mamku, jestli by místo normálního kuřete nemohla koupit bio-kuře. Koupila ho - sice bylo dražší, ale zato chutnější a zdravější a hlavně jsem věděla, že netrpělo, než umřelo. A od té doby jiné maso nekupujeme.

Myslím si, že až budu mít vlastní bydlení a budu si sama vařit, k vegetariánství se nejspíš jednou vrátím. Teď mi stačí vyhýbat se fast-foodům, velkochovům apod. Vegetariány ovšem podporuju a myslím si, že je dobře, když mají nějakou ideu (podle mě správnou) a té se drží. Nikomu tím neubližují, pouze pomáhají, takže vůbec nechápu lidi, kteří se do nich navážejí. Je to jejich věc, co jí a co ne. Nemám pravdu?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Taya Taya | 7. března 2011 v 23:37 | Reagovat

Naprosto nesouhlasím, ale neberu ti tvůj názor. Mlčím ohledně celého článku až na jednu věc: "takže jak to, že já mám na rozdíl od nich právo žít?" Protože jsi na vrcholu potravního řetěžce :)
Jinak moc pěkně napsaný článek, vážně...

2 Neriah Neriah | 7. března 2011 v 23:55 | Reagovat

Rozumně podaný názor. Bez masa se neobejdu, ale vegetariáni mi nevadí, pokud mi ovšem nezačnou fanaticky vnucovat svou pravdu. Nikdo mě prostě nedokáže přesvědčit, abych se masa vzdala.

3 Leňule Leňule | Web | 8. března 2011 v 1:23 | Reagovat

Pravdu máš, také nad tím dlouho přemýšlím, jestli maso jíst nebo ne, snažim se najít způsob, jak bych se mohla masa vzdát, ale zůstat zdravá =)

4 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 8. března 2011 v 7:55 | Reagovat

[1]: Taky mě hned napadl potravní řetězec. Navíc kdyby člověk byl někde v divočině s šelmami, tak ony mají taky právo ho zabít a sežrat ;) Taky se nějak živí. Masožravci masem, všežravci vším, co je k jídlu.

5 Soni Soni | E-mail | Web | 8. března 2011 v 9:55 | Reagovat

[1]: Jasně, člověk je díky svým prostředkům na vrcholu potravního řetězce, ale na druhou stranu, pokud si dokáže najít způsob, jak zabít zvíře, které by v přírodě normálně zabilo jeho, dokáže si podle mě najít taky způsob, jak přežít i bez masa. Jinak díky :)

6 Vysmátá Vysmátá | Web | 11. března 2011 v 18:10 | Reagovat

s vegetariány velmi sympatizuji, a mít víc vůle jdu do toho taky. Jenže prostě tataráček je tataráček :D

7 Victoria* Victoria* | Web | 12. března 2011 v 1:12 | Reagovat

Jak tak procházím teď články tak všude se píše o vegetariánství:D a já zrovna tohle téma týdne vynechala, tak nevím, zdali to mám dohnat nebo ne..jinak se mi vegetariánství velmi zamlouvá, stále se ale nedokážu rozhodnout a skončit s masem. Nevím jak dlouho by mi to vydrželo:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama