Neházejte mi do komentářů ke článkům reklamy, prosím. Rubriku "reklamy" tu nemám, protože je tu nechci, ne abyste mi je psali do komentářů. ;) Děkuju a přeju příjemné počtení!

Knihy

27. června 2010 v 22:33 | Soni |  Myšlenky
Knihy podle mě dnes už nemají ani zdaleka tolik uznání, kolik by si zasloužily. Nemluvím o starších lidech, ale o mojí generaci, která má filmy, mp3ky, Facebook a kůl dotykový mobily (neříkám, že já se na filmy nekoukám a mp3ky neposlouchám), ale na knížky, divadlo etc. peče.

Taky neříkám, že poslouchám výhradně vážnou hudbu, že nevím, co je internet, nebo že jsem nějaký zarytý milovník divadla (nic proti němu nemám, ale v našem "velkoměstě" zkrátka žádné divadlo není, takže je to trošku náročnější na realizaci a taky na finance). Samozřejmě mám oblíbené současné hudební interprety, mám mobil jako každej normální člověk v mým věku a do kina chodím taky ráda. Ale protože jsem tak trošku retro zaměřená, myslím si, že na umělecké velikány dob minulých by se nemělo zapomínat. Ale přesto se to děje. Nevěříte? Zkuste si to sami. Zkuste se projít po ulici a zeptat se pár nahodilých teenagerů, jestli by dokázali vyjmenovat členy Beatles. Možná se najde někdo, kdo odpoví správně, ale věřím, že drtivá většina z nich vědět nebude. A přitom si uvědomte, jak byli zrovna Beatles, modla populární hudby, populární - a není to zas tak dávno ve srovnání s tím, jak dlouho lidé hudbu dělají.

Ale hlavně jsem tu chtěla psát o knihách. Možná je to tím, že kouknout na film je snažší než se prokousat knížkou, možná tím, že číst zkrátka nefrčí - nevím. Každopádně na knihy se zapomíná. A přitom je to škoda, protože osobně si myslím, že knížky mohou člověku dát mnohem víc než filmy (samozřejmě existují výjimky), ale o tom snad někdy příště. Jo, taky mě někdy otravuje číst povinnou četbu - třeba taková Babička pro mě byla peklo. Třeba je to tím, že ještě nejsem ve věku, kdy bych byla schopná to úplně ocenit, ale i přesto (nebo možná právě proto) tu povinnou četbu čtu (teď mě napadá, že mě to povětšinou nebaví právě kvůli tomu slůvku "povinná" =) ...) - už jenom kvůli tomu, že chci jít na jazykově zaměřenou vysokou školu a tam se mi to určitě bude hodit. A trošku mě znepokojuje vztah dnešní mladé generace ke knihám a tomuhle podle mě "vyššímu umění". Když si projedete pár profilů takových těch růžových slečen s našpulenými ústy na lide.cz, někdy se nestačíte divit. V kolonce "Oblíbená kniha" se u nich ve většině případů objevují výroky jako "NeCzTu nAaAkYyY BiChLe!" či "KnIhA? cO To yE?!" (díky autorovi vypatlátoru). A když už, tak je to většinou Stmívání. Nemám nic proti téhle sáze (nečetla jsem ani jednu knihu, takže nemůžu soudit), ale musím říct, že ve mně vyvolává rozporuplné pocity. Viděla jsem zfilmovaný první a druhý díl, takže nemůžu říct, jak kvalitní je to dílo po stránce jazykové, ale dějově, řekla bych, atraktivní - upíři, láska, pubertální holka. Už dlouho přemýšlím nad tím, že bych si Stmívání přeci jen přečetla, abych věděla, jestli mu je nebo není křivděno. A teď myslím lidi, kteří jej kritizují právě jen kvůli tomu, že ho čtou většinou ony hloupoučké slečinky, aniž by kdokoli z nich věděl, popř. objektivně ocenil, jak kvalitní ta sága ve skutečnosti je.

Napsat právě o Stmívání mě napadlo, když jsem dnes otevřela magazín Víkend MF Dnes a tam viděla článěk právě o něm. Hned první odstavec mě odradil, protože to psal zřejmě zrovna jeden z těch lidí, zmíněných výše. Píše se tam:

"I v Česku jsou jich tisíce a těší se na svůj svátek. Fanoušky teenagerovké upírské romance Twilight sága čeká její třetí díl: Zatmění. O tom, že vůbec existuje, se mnozí dozvěděli až v anketě Kniha mého srdce. Tehdy Twilight - Stmívání díky oddaně hlasujícím ctitelům útočilo na výhru. A když skončilo čtvrté za Saturninem, Babičkou a Malým princem, na webu fanklubu Twilight se psalo o starých páprdech, kteří nic nechápou a čtou "nějakou chcíplou Babičku a Mrňavého prince", neboť "ňáká blbá Babča a Malej princ, kdo by to četl", když Twilight je nejlepší na světě."

Osobně mě tahle informace pobavila, ale i zarazila. Proč autor článku Stmívání tolik kritizuje? To je vážně tak hrozné? Možná kdyby po něm nešílely tisíce a miliony náctiletých děvčat, bylo by na něj pohlíženo úplně jinak. Třeba by bylo považováno za kvalitní literární dílo. Kdo ví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama